turned on monitor displaying codes

W jaki sposób uzyskać podpis elektroniczny?

Rozwój technologi informatycznej wprowadza wiele udogodnień w funkcjonowaniu społeczeństwa. Jedną z istotnych funkcji jest umożliwienie załatwiania wszelkich spraw za pomocą internetu. Samo używanie internetu zazwyczaj jest bardzo proste i nie wymaga jakiś specjalnych urządzeń. Najczęściej wystarczy posiadanie nośnika internetu typu np. smartfon, laptop, komputer stacjonarny.
Aby zakres załatwiania różnych spraw przez przysłowiowy internet był możliwy w szerokim zakresie wymagane jest posiadanie możliwości podpisu pod dokumentami „internetowymi”. W celu umożliwienia podpisywania dokumentów drogą elektroniczną stworzono podpis elektroniczny.

Co to jest podpis elektroniczny?

Jest to cyfrowy podpis wykonywany drogą elektroniczną gwarantujący zgodność zawartych w nim danych z prawdą. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest pełna identyfikacja osoby oraz potwierdzenie autentyczności podpisu. Istnieją różne warianty umożliwiające podpisywanie dokumentów droga elektroniczną. Jednym z nich jest właśnie podpis elektroniczny.

Rodzaje podpisów elektronicznych.

1. Zwykły podpis elektroniczny.

Podstawowym jest zwykły podpis elektroniczny wykonany za pomocą dowolnego urządzenia elektronicznego dokonującego odwzorowania zapisu z klawiatury. Zazwyczaj tego rodzaju rozwiązania wykorzystuje się np. podpisując wysyłanie wiadomości poczty elektronicznej. Również podpisywać w ten sposób można różna mniej ważne dokumenty nie posiadające prawnych obostrzeń. Ten rodzaj podpisu jest darmowy.

2. Kwalifikowany podpis elektroniczny.

Specjalny rodzaj podpisu wymagający zastosowania odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Oprogramowanie dostarczane jest przez upoważnione podmioty do dokonywania tego rodzaju operacji. Chcąc uzyskać dostęp do bezpiecznego podpisu elektronicznego należy zaopatrzyć się w kwalifikowany podpis elektroniczny. Aby uzyskać uprawnienia do posługiwania się elektronicznym podpisem kwalifikowanym należy udać się do wybranego operatora wpisanego na listę certyfikowanych dostawców będących pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji i znajdujących się w spisie zamieszczonym na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji / NCCert/.
Kwalifikowany podpis elektroniczny jest usługą komercyjną w związku z tym należy liczyć się z odpłatnością przy jego wyrobieniu.
Ważność podpisu kwalifikowana jest określona na 1 rok lub 2 lata. Po tym okresie aby podpis spełniał swoje zadania należy go odnowić.

Gdzie najszybciej uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny?

mSzafir to najnowszy i najszybszy sposób na uzyskanie dostępu do kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Dzięki zastosowaniu specjalnego programu informatycznego możliwe jest uzyskanie jednorazowego dostępu do bezpiecznego podpisu bez posiadania specjalnych kart kryptograficznych i czytników. Cała operacja odbywa się zdalnie bez wychodzenia z domu operując jedynie np. laptopem.